به سادگی افسانه: داستان موفقیت منحصر به فرد صندلی شمارۀ ۱۴

منتشرشده در

طبق یک افسانه، حادثه‌ای در طول نمایشگاه جهانی در پاریس در سال ۱۸۸۹ اتفاق افتاد: صندلی شمارۀ ۱۴ مایکل تونت Michael Thonet از ارتفاع ۵۷ متری برج ایفل سقوط کرد و جان سالم به در برد. استحکام این صندلی – که فراتر از این واقعۀ قابل توجه اثبات شده است – با فرمِ زیبا و بی‌پیرایۀ آن ترکیب شده و هم‌چنین امکانِ انقلابی برای تولید سریالی، به موفقیت بی نظیر این صندلی کمک زیادی کرده است. در سال ۱۸۶۲ صندلی قهوه خانه‌ای که امروزه به عنوان مدل ۲۱۴ شناخته می‌شود، در نمایشگاه جهانی لندن موفق به کسب مدال برنز شد. تا سال ۱۹۳۰ ، تونت ۵۰ میلیون صندلی فروخته بود. تا به امروز معروف‌ترین صندلیِ جهان هم‌چنان جذاب است. در طول دهه‌ها، تونت نسخه‌های مختلفی از این مبلمان را تولید کرده است – در ابتدای سال ۲۰۱۵ ، صندلی ۲۱۴ برای اولین بار در مجموعه “مواد خالص” از چوب زبان گنجشک (اَش) منطقه به بازار عرضه شد.

انقلابی از بسیاری جهات- یک نقطۀ عطف در تاریخ طراحی
داستان موفقیت صندلی شمارۀ ۱۴ در سال ۱۸۴۱ با دعوت مجلس اتریش از مایکل تونت شروع شد. صدراعظم کلمنس پرنس متترنیش که از آزمایش مایکل تونت با چوب خم‌شده شنیده بود، مرد جوان را از بوپارد در منطقۀ راینلند به وین دعوت کرد. تونت خیلی زود موفق شد چوب جامد را نیز خم کند: میله‌های چوبی بلند با فشار و بخار انعطاف‌پذیر می‌شوند و سپس با تجهیزات خاص و زور بازو به فرم دلخواه خم می‌شوند. شکل‌گیری سه‌بعدی چوب جامد در آن زمان یک حس و حال جدید بود. خیلی زود سفارش‌های زیادی از کاخ لیختن اشتاین و کاخ شوارتزنبرگ داده شد. صندلی شمارۀ ۱۴ به سرعت به نمادی از فرهنگ قهوه خانه‌های وین تبدیل شد. با این حال، موفقیت چشمگیر این صندلی تنها به دلیل رشد مداوم کسب و کار آن نبود، بلکه به دلیل فرآیند نوآورانۀ تولید، که برای اولین بار تولید سریالی و صنعتی را امکان‌پذیر کرد، بود. این یک نقطه عطف واقعی در تاریخ تولید مبلمان بود. صندلی شماره ۱۴ می‌تواند در یک فرآیندِ تقسیم کار تولید شود و به طور کامل فقط در شش قطعه مجزا شود. ۳۶ صندلی را می توان در یک جعبه یک متر مکعبی بسته‌بندی کرد، به هر جای دنیا حمل کرد و در محل مونتاژ کرد. در این بین تاریخچۀ مبلمان مدرن در حال وقوع بود. تا به امروز صندلی قهوه‌خانه با شماره مدل ۲۱۴ (شماره ۱۴ سابق) هنوز توسط Thonet GmbH در فرانکنبرگ، هسن تولید می‌شود.

چگونه می‌توان یک نماد را زنده نگه داشت – به عنوان مثال، با مواد خاص
در ابتدا، صندلی توسط مایکل تونت و بعداً توسط فرزندان او توسعه یافت. به عنوان مثال اخیراً، مجموعه‌ای از نمادهای نمونه ساده Thonet در فولاد لوله‌ای و خم چوب با همکاری شرکت تجاری ژاپنی Muji ساخته شده است، از جمله تفسیری از صندلی ۲۱۴ ، طراحی‌شده توسط جیمز ایروین (۲۰۰۸). در آغاز سال ۲۱۰۵، این شرکت برای اولین بار کلاسیک بنت وود خود را در مجموعه “Pure Materials” ارائه داد. چوب زبان گنجشک جنگل‌های محلی با کم‌ترین پرداخت و رنگ‌آمیزی نهایی برای این خط تولید پایدار به خصوص استفاده می‌شود که باعث می شود بافت و ساختار خالص ماده یک تجربۀ بصری و لمسی باشد؛ آثار استفاده پس از مدتی ظاهر ویژه و منحصربه‌فردی را نمایان می‌کند. این فریم‌ها در نسخۀ روغنی روشن یا در نسخۀ رنگی تیره و با پوشش محافظ لاک چوب طبیعی پوشانده شده‌اند. هم‌چنین نسخۀ چرمی با کیفیت طبیعی برنزه “Olive Galicia” با گذشت زمان بافت پتینۀ‌ بسیار خاص خود را آشکار می‌کند. بسته به سلیقۀ مشتری، مدل‌های جدید با حصیر یا تور کلاسیک نیز در دسترس است.

یک نگاه کافی است: اصالت به معنای واقعی کلمه برند است!
در هر صورت یک نگاه کافی است تا ببینید آیا یک ۲۱۴ اصل را در دست خود دارید یا نه. در پایین فریم هر صندلی تونت – قدیمی و معاصر – مارک شرکت با سال تولید دیده می‌شود. مدل‌های جدید را نیز می‌توان با نشیمن ذوزنقه‌ای تشخیص داد. تونت در سال ۱۹۶۰ صندلی گرد اصلی را با این نسخه کاملاً راحت‌تر جایگزین کرد.


ترجمه‌شده از مقاله منتشر شده در وبسایت https://www.thonet.de/

مطالب
مرتبـط