هیچ‌چیز کامل نیست، کاستی را بپذیر

منتشرشده در

قضیه از اونجا شروع شد که یکی از ساعت‌هامون در مسیر ارسال با تیپاکس به یک مشتری در شیراز شکسته بود. البته اشکال به خود سنگ مربوط نبود و ضعف در بسته‌بندی عامل این اتفاق بود. ولی این اتفاق باعث شد که سنگ‌های موجودی که داشتیم رو دوباره بررسی کنیم.

متریال سنگ بافت شکننده و تُردی داره البته این ویژگی در انواع سنگ‌ها متفاوت است. گاهی ترک‌های ریزی در سطح سنگ وجود داره که با توجه به اینکه در طراحی ما با هدف سبک‌تر شدن وزن ساعت‌ها، ضخامت حدوداً ۲ سانتی‌متری سنگ با استفاده از دستگاه CNC پانزده میلی‌متر تراشیده میشه و پوسته‌ای ۵ میلی‌متری باقی می‌مونه، احتمال شکستن سنگ‌هایی که ترک دارند زیادتر می‌شه.

سال‌ها پیش با هنری ژاپنی آشنا شده بودم که اسمش رو یادم نبود، چیزی شبیه بند زدن ظروف چینی. با سرچی ساده به اطلاعات بیشتری راجع به این هنر شگفت‌انگیز رسیدم.


Public Domain
Nanking reticulated basket‭, ‬c.1750‭ ‬mended with metal staples

کینتسوگی (به ژاپنی: 金継ぎ) (Kintsugi)، یا کینتسوکوروی (به ژاپنی: 金繕い) (Kintsukuroi)، با معنای لغوی اتصال با طلا، هنری ژاپنی است که در آن قطعات شکسته سفال و کوزه را با ماده‌ای شامل پودر طلا به هم چسبانده و تعمیر می‌کنند. پیشینه پیدایش این هنر را به زمانی مربوط می‌دانند که شوگون آشی‌کاگا یوشی‌ماسا در پایان سده پانزدهم، یک کاسه چای را برای تعمیر به چین برگرداند. هنگامی که کاسه را برگرداندند با گیره‌های فلزی زشتی تعمیر شده‌بود. صنعتگران ژاپنی گرد هم آمدند تا راهی برای تعمیر ظریف‌تر چینی‌های شکسته پیدا کنند. به زودی مجموعه‌دارها شیفته هنر جدید شدند و حتی گفته می‌شود که برخی از آنها به عمد چینی‌های باارزش خود را می‌شکستند تا دوباره با رگه‌های طلایی هنر کینتسوگی درز گرفته شوند و زیباتر به نظر برسند. هنر کینتسوگی در ظرف‌هایی که برای مراسم چای ژاپنی بکار می‌روند استفاده می‌شود.

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فلسفۀ این هنر که برگرفته از وابی-سابی است، ما رو مجذوب خودش کرد پس تصمیم گرفتیم اونو امتحان کنیم. نتیجه از چیزی که انتظار داشتیم خیلی بهتر شد.

مطالب
مرتبـط